Informace o půjčkách do výplaty »

Důležité: Tato stránka může obsahovat neaktuální informace a nemusí již odpovídat aktuální právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Co je to RPSN

Text publikován 12/8/2015

Pokud budeme vybírat vhodnou půjčku, měl by nás kromě výše úroků zajímat údaj pod zkratkou RPSN. Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů, která nám prozradí, jaká bude celková cena za půjčku a zda je výhodná nebo nikoliv.

RPSN se objevuje na konci smluvních podmínek nebo v reklamách psaná pouze drobným písmem. Jde o nejdůležitější parametr půjčky a společnosti chtějí, aby o něm žadatelé věděli co nejméně.Co vlastně RPSN udává?

RPSN vyjadřuje skutečnou cenu za vypůjčené peníze v procentech, a to za období jednoho roku. Udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou musí dlužník zaplatit, zahrnuje všechny poplatky spolu s úrokem. Může jít o poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, správu úvěru, převod peněz nebo pojištění schopnosti splácet.

Výpočet RPSN

Jak se vlastně RPSN vypočítává? Je to poměrně složité, proto jsou na stránkách společností k dispozici různé „online kalkulačky“. Součástí nebývají sankce za prodlení splátek nebo poplatky za služby, které jsou pouze doplňkové. RPSN je vyjadřuje v procentech.

Objektivní porovnání půjček

Porovnat RPSN je nejlepší cestou, jak porovnat parametry jednotlivých úvěrů, mezi kterými se rozhodujete, vyhodnotit výhody a nevýhody a vidět, o kolik kterou půjčku přeplatíte. U nebankovních společností bývá RPSN vyšší než u bank. Krátkodobé půjčky mívají RPSN až několik tisíc procent!

Najdeme ho vždy?

U úvěrů nižších než 5 000 Kč nemají jejich poskytovatelé povinnost RPSN uvádět, stejné je to i u půjček nad 1,88 milionů Kč. Pokud tento údaj uveden není, je úvěr automaticky úročen diskontní sazbou ČNB, což je pro žadatele poměrně výhodné. Proto dávají nebankovní společnosti raději pozor, aby RPSN uváděly.