Informace o půjčkách do výplaty »

Jak ušetřit na jídle?

Nepromyšlené nakupování potravin může rychle vyprázdnit Vaši peněženku. Proto je dobré nákupy plánovat a snížit tak útratu. Zde je několik účinných způsobů, jak ušetřit při nákupech potravin a stravování:

Plánování jídel a nákupů

Plánujte jídla podle toho, co rodina ráda jí, a zároveň minimalizujte plýtvání potravinami. Nemusíte mít detailní jídelníček. Plánujte hlavně obědy, večeře je možné poskládat ze zbytků od oběda nebo připravit jednoduché pokrmy.

Při výběru potravin se inspirujte tím, co doma právě máte a snažte se, aby příprava oběda nepřesáhla 30 minut. Nakupujte potraviny dvakrát týdně, obvykle před víkendem a doplňujte zásoby během týdne. Mějte základní potraviny neustále doma, a díky nim dokážte připravit jídlo i v případě, že jste nestihli nakoupit. Využívejte zbytky jídla. Tím minimalizujete plýtvání potravinami a ušetříte čas a peníze

Nakupování ve větším množství a ve slevách

Pokud je to možné a není to na úkor zkázy potravin, nakupujte některé potraviny ve větším balení. To často vyjde levněji na jednotku. Nebojte se využívat slevové akce, kupóny a věrnostní programy v obchodech. Každý supermarket vydává pravidelně letáky s výhodnými akcemi a má vlastní věrnostní kartu nebo aplikaci.

Můžete také využít mobilní aplikaci Kupi.cz, která umožňuje jednoduše porovnávat ceny potravin. Stačí naskenovat čárový kód produktu a během chvilky zjistit, kde je možné zboží koupit nejvýhodněji. Tato funkcionalita funguje nejen v obchodě, ale i doma. Uživatelé mohou získat informace o cenách, složení produktů a zjistit, zda jsou vhodné pro zdravotně omezené stravování. Aplikace rovněž umožňuje vytváření nákupních seznamů a nahrávání věrnostních karet.Nenakupujte hladoví

Nakupování na lačný žaludek může špatně dopadnout a vést k neplánovaným nákupům a koupi potravin, které nejsou zapotřebí. Proto, než jdete nakupovat, raději se najezte.

Využívejte sezónní a lokální potraviny

Hledejte potraviny, které jsou v danou sezónu dostupné a jsou místní. Jsou obvykle levnější a čerstvější než dovážené produkty. Najdete je na farmářských trzích nebo je můžete zakoupit přímo u farmáře. Další možností je třeba nákup na Scuk.cz.

Příprava jídel doma

Vaření doma je levnější než stravování v restauraci nebo fast foodu. Máte pod kontrolou použité ingredience a jejich kvalitu. Zabere to sice více času, ale ve finále ušetříte.

Snažte se neplýtvat potravinami. Uchovávejte potraviny v chladu a plánujte jídla tak, abyste nemuseli vyhazovat zbytky. Můžete je třeba zamrazit nebo využít při přípravě jiného jídla.

S těmito jednoduchými tipy můžete efektivněji nakupovat a ušetřit peníze při nákupech potravin a stravování, a zároveň jíst kvalitnější potraviny.

Tip

Další oblast v domácnosti, kde můžete najít úspory je topení. Přečtěte si článek Jak ušetřit na vytápění domu?