Informace o půjčkách do výplaty »

Důležité: Tato stránka může obsahovat neaktuální informace a nemusí již odpovídat aktuální právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Bezpečí na internetu

Text publikován 12/10/2021

Ne phishingu

Phishingem nazýváme způsob, jakým jsou z uživatele internetu vylákávány jeho identifikační údaje jako např. hesla (k emailu, internetovému bankovnictví, apod.). Velmi často dochází k vynucování těchto hesel prostřednictvím emailů, na phishing můžete ale také narazit na sociálních sítích, na falešných charitativních webech atp. Opravdu nikdy žádná hesla nikomu přes internet či po telefonu nesdělujte!

Chránit se proti phishingu můžete tak, že budete mít zapnutý firewall, aktuální antivirus a antispyware, nebudete otevírat neznámé maily ani přílohy a budete udržovat aktuální operační systém a software.Falešné weby

Falešné weby. Existují domény registrované za podvodným výdělečným účelem. Název podvodných domén se snaží být shodný jako původní doména, a tím uživatele zmást. Jedná se o něco, co vypadá jako překlep v doméně, ten je ale cílený. Pokud se ale na tuto falešnou stránku dostanete, a kliknete například na lákavou reklamu, majitel domény z toho má peníze a kromě toho také může na Váš nechráněný počítač instalovat malware. Pečlivě proto čtěte doménu, než na ni kliknete!

Hesla

Předcházejte odcizení hesel. Nepoužívejte stejné heslo pro všechny účty, kam se přihlašujete, a stejně tak si hesla jednou za čas pozměňte.

Bezpečně na sociálních sítích

  • Čím méně identifikačních údajů o sobě vložíte, tím lépe. V žádném případě nezveřejňujte telefonní číslo ani adresu bydliště.
  • Vybírejte s rozvahou obsah, který vkládáte na sociální sítě. Kdokoli se může např. vydávat za Vás tak, že si jednoduše stáhne z internetu Vaši fotku. A úplně zapomeňte na posílání soukromým chatem jakýchkoli souborů intimního rázu.
  • Komunikujte jednoduše jen s těmi, se kterými chcete udržovat vztahy. Na hrubé či vulgární vzkazy nereagujte, tito uživatelé se snaží získat Vaši pozornost, rozhodně ne za dobrým účelem.
  • Stejně tak nebuďte naivní, a nevěřte na internetu ihned komukoli, i když se zdá být seriózním.
  • V případě potřeby se můžete obrátit na technickou podporu sociální sítě (pamatujte ale, že obsah Vaši soukromé korespondence většinou nelze brát v potaz a co jednou někomu pošlete, posláno jest), policii nebo na linku důvěry.
  • Rodiče, dobře zvažte, zda je sociální síť pro Vaše nezletilé ratolesti vhodným komunikačním prostředkem! Děti jsou mnohdy pro nejrůznější individua tou nejsnáze dosažitelnou obětí.
  • Při používání webkamery buďte opatrní, uživatel na druhé straně si Vás může nahrávat, aniž byste o tom měli sebemenší tušení.
  • Více informací o bezpečnosti na internetu naleznete např. na jaknainternet.cz, bezpecnyinternet.cz, v případě dotazů pak na bezpecnyinternet.cz.